Barnängen
- den Okt 22, 2011
- av Anna
- i Intressanta platser
0

Bland det bästa jag vet är att promenera utan mål och riktning, helst i områden man inte alltid passerar till vardags. När man hamnar i trakter man inte annars rör sig i upptäcker man nya pärlor. Och återupptäcker sådant man glömt bort att det fanns. Stockholm är fullt av skatter. Som Barnängen till exempel, dit jag råkade promenera idag.




Barnängen var en av Stockholms största industrier på 1700-talet (och många som läst Vävarnas barn av Per-Anders Fogelström känner säkert till det) men är numera både företagslokaler och bostadshus. För de som bor och arbetar där är det kanske vardagsmat med en sådan vacker gammal miljö – men för mig som bara besöker området flyktigt blir det en bekräftelse på hur vacker och mångfaldig vår huvudstad är.
![]()
Some snapshots of Barnängen, a place in Stockholm that used to house a big weavers factory in the 18th century. Nowadays it combines both offices and apartments.
/Anna

Senaste kommentarer